Chcete zistiť, či je kávovar Chemex pre vás tým správnym zariadením na varenie a ako si pomocou Chemexu pripraviť lahodnú kávu? Potom už nehľadajte! Dali sme dokopy svoje dôvody, prečo je Chemex našou obľúbenou metódou prípravy filtrovanej kávy a na záver prikladáme aj exkluzívny recept od Thajského baristického šampióna Athipa Archalerttrakoola.
Prečo máme prípravu kávy cez kávovar Chemex tak veľmi radi
Chemex je ako upokojujúci rituál na pomalé rána alebo uvoľnené popoludnia. Je to jednoducho oslava kávy a všetkých jej rozmanitých chutí, čo je jeden z dôvodov, prečo je Chemex naša obľúbená metóda prípravy. Má nadčasový a zároveň jednoduchý dizajn, vytvára „čistú“ šálku kávy, ktorá zvýrazňuje jej sladkosť. (nepríjemná horkosť nemá takmer žiadnu šancu preniknúť cez hrubý filter Chemexu).
Je vyrobený z vysoko kvalitného skla, ktoré je odolné voči teplu a okrem všetkých týchto úžasných vlastností je Chemex tiež skvelým dizajnovým doplnkom do každej kuchyne. Zo začiatku to môže vyžadovať trochu cviku, ale ako náhle to pochopíte, varenie kávy s Chemexom je jednoduché. Postupujte podľa receptu v tomto článku a kávičku cez Chemex budete mať hotovú za chvíľu.
Dizajn Chemexu
Chemex je druh kávovaru, ktorý je prepracovaný jednoduchým a pritom kreatívnym spôsobom vďaka svojmu nadčasovému dizajnu a elegancii (môžete ho premeniť na vázu alebo lampu visiacu zo stropu, možnosti využitia je jednoducho veľa). Chemex bol navrhnutý dávno predtým, ako bola filtrovaná káva trendy a to ešte v roku 1941 nemeckým vedcom Petrom J. Schlumbohmom. Hoci je sklenená banka s dreveným golierom a koženou kravatou jednoduchá, vyžaruje čistú sofistikovanosť, no zároveň je aj praktická.
Krčná časť vás tiež ochráni pred popálením prstov. Nádoba v tvare presýpacích hodín nebola od svojho vynálezu dodnes zmenená. Jeho účelný dizajn je taký pozoruhodný, že sa Chemex stal súčasťou stálych zbierok Brooklynského múzea, Corning Museum of Glass a Múzea moderného umenia v New Yorku.
Forma a funkcionalita tohto kávovaru
Jednou veľmi sympatickou vlastnosťou kávovaru Chemex je, že je vyrobený iba z troch jednoduchých materiálov na každodenné používanie: pyrexového skla, dreva a kože. Vyzerá, akoby vyšiel priamo z laboratória a určite si zaslúži stále miesto na vašej kuchynskej linke. Aj keď je v našich ekologicky zmýšľajúcich očiach výhodou, že Chemex nie je vyrobený z plastu, rozhodne to nie je „ľahký“ spoločník na cesty. Ak plánujete pešiu turistiku alebo kempovanie, Chemex nie je ideálny kávovar na nosenie so sebou, pretože jeho sklenená banka je krehká a mohla by sa vám rozbiť v batožine.
Je tiež príliš objemný na to, aby sa zmestil do príručnej tašky (ak často cestujete a chcete variť kávu na cestách, AeroPress by bola lepšia voľba). Forma presýpacích hodín pomáha ľahko rozvíriť pripravenú kávu a tým pádom dochádza k rýchlejšiemu zníženiu teploty. Samotný tvar presýpacích hodín však neprispieva k chuti vašej kávy, to je miesto, kde prichádzajú na rad filtre Chemex.
Ako si pripraviť lahodnú kávu s Chemexom?
Čo všetko potrebujete na varenie kávy s Chemexom?
Základom je samozrejme kávovar Chemex a jeho filtre. Klasickú sériu si môžete kúpiť v rôznych veľkostiach – buď na 3, 6, 8 alebo 10 šálok. My používame 6 šálkový Chemex a veľmi nám vyhovuje. Odporúčame použiť aj mlynček a namlieť kávu pár minút pred prípravou, (keďže mletá káva stráca arómu už za 30 sekúnd) rýchlovarnú kanvicu s husím krkom a digitálnu váhu. Kanvica s husím krkom vám dáva väčšiu kontrolu nad tým, koľko vody pretečie, a umožní vám byť presnejší. Pokiaľ chceme byť presný, digitálna váha je tiež nevyhnutnosť.
Aký filter použiť?
Ak sa učíte používať Chemex na prípravu lahodnej kávy, odporúčame vám použiť originálne filtre od Chemexu. Sú približne o 20-30% hrubšie ako bežný filtračný papier a ich špeciálne vlákno zabraňuje tomu, aby sa do vašej kávy pri varení dostali oleje, horké prvky alebo kávová usadenina. V
ýsledkom je, že káva z Chemexu chutí obzvlášť aromaticky, jemne a nie horko. Filtre sa dodávajú v troch rôznych tvaroch, štvorcové (pre 6-8 šálok), okrúhle (pre 6-10 šálok) alebo polmesiace (pre 3 šálky). Aj keď majú štvorcové a okrúhle filtre rôzne tvary, fungujú úplne rovnako. Či uprednostňujete jedno pred druhým, je len vecou estetiky, na chuť tvar nemá vplyv.
Môžete si tiež vybrať medzi bielenými a prírodnými filtrami. My určite odporúčame tie prírodné, nakoľko sú šetrnejšie k životnému prostrediu (filtračný papier zbelie až v oxidačno čistiacom kúpeli). Napriek rozdielu vo farbe, kvalita oboch papierov je úplne rovnaká, na chuti to necítiť.
Chemex recept
Na záver ponúkame recept od Thajského baristického šampióna Athipa Archalerttrakoola.
Recept:
- 20 gramov kávy
- 280 gramov vody s teplotou 93 stupňov Celzia
- Čas lúhovania 2:30 minút
Na váhe navážime 20 g zrnkovej kávy, nahrubo ju pomelieme a vychutnáme si sladkú vôňu čerstvo pomletej kávy. My používame kanvicu Brewista. (žiadna platená reklama, proste nám vyhovuje). Je vybavená výlevkou s husím krkom a reguláciou teploty. Digitálny displej zobrazuje aktuálnu teplotu vody, čo umožňuje zohriať vodu presne na 93 stupňov. Pomer medzi kávou a vodou je 1:14, čo znamená 280 g vody (plus niečo navyše na opláchnutie filtra pred varením) a 20 gramov kávy.
1. Po vložení filtra do banky ho opláchneme horúcou vodou, aby sa odstránila nežiaduca chuť z papiera a zároveň sa zohrial kávovar. Táto voda sa potom vyleje.
2. Potom nasypeme pomletú kávu do filtra a následne dvojnásobné množstvo vody, ktoré jemne nalievame v kruhoch od stredu smerom von. Počkáme niečo viac ako 30 sekúnd, aby káva trošku „rozkvitla“, a potom pokračujeme v pomalom nalievaní vody krúživými pohybmi, pričom medzi jednotlivými nalievaniami si robíme niekoľkosekundové prestávky.
3. Keď všetka voda kvapkala cez pôdu, vyberieme filter aj s kávou. Vďaka dobrej kvalite a sile filtra ho môžete ľahko vybrať aj bez toho, aby sa pri tom vyliala usadenina z kávy.
4. Vďaka praktickému tvaru, ľahko môžeme naliať kávu do šálky bez toho, aby sa vyliala čo i len kvapka tohto účastného nápoja. Ako káva chladne, mení svoju chuť, najskôr to môže byť napríklad chuť čierneho čaju a neskôr sa k tomu pridá výrazná pomarančová príchuť.
Pridať komentár